PolskiEnglish

 

Konstrukcja Drukuj

Motolotnia składa się z trzech podstawowych części: skrzydła, wózka i zespołu napędowego.

SkrzydłoSkrzydło Stratus

Szkielet skrzydła, wykonany z lekkich rur duralowych, składa się z pięciu podstawowych elementów: krawędzi natarcia, dźwigara, kila, masztu i sterownicy. Poszczególne elementy połączone są ze sobą za pomocą węzłów. Przestrzenna struktura szkieletu utrzymywana jest przez olinowanie.

Pokrycie, wykonane z syntetycznego materiału z rodziny dakronu, naciągnięte na szkielet, tworzy pożądany, niesymetryczny profil skrzydła. Profil ten jest utrzymywany dzięki zastosowaniu żeber wzmacniających, wsuwanych w kieszonki pokrycia. Krawędź natarcia pokrywa materiał zapobiegający osiadaniu kropel wody i tym samym zabezpieczający przed nadmiernym wzrostem prędkości minimalnej podczas latania w deszczu. W pokryciu, w okolicach niektórych połączeń konstrukcyjnych, np. węzłów bocznych, umieszczono zamykane zamkami błyskawicznymi otwory rewizyjne.

Wózek

Do motolotni stosuje się wózki trójkołowe. Konstrukcja wózka, wykonana z profili stalowych, składa się z belki nośnej i masztu. Do belki nośnej są zamocowane elastyczne rury kompozytowe podwozia głównego. Przednie koło, wyposażone w amortyzatory sprężynowe i hamulce bębnowe, jest sterowane za pomocą orczyka. Do orczyka dołączono pedał gazu i hamulca.

wózek Jazz 2000Siedzenia zostały zaopatrzone w biodrowo - barkowe pasy bezpieczeństwa. Pod siedzeniem pasażera   umieszczono czterdziestolitrowy zbiornik paliwa, pod siedzeniem pilota – niewielką skrytkę bagażową. Wózek posiada owiewkę sięgającą z tyłu aż do silnika, a z przodu przedłużoną przezroczystą osłoną. Za owiewką znajduje się tablica przyrządów nawigacyjno-pilotażowych.

Łoże silnika wykonane jest ze stalowych elementów i połączone z masztem.

Zespół napędowy

Standardowo do motolotni Jazz montuje się silniki ROTAX, najczęściej Rotax 582 i Rotax 912, z różnymi przekładniami. Oprócz nich były montowane silniki innych firm, np. HONDA, SUZUKI, SUBARU, SIMONINI... Z reguły zakładamy śmigła trójłopatowe, drewniane lub kompozytowe, ze wzmacnianą krawędzią natarcia i zmiennym skokiem na ziemi.

tablica przyrządówOprzyrządowanie

Motolotnia może być wyposażona w wariometr, wysokościomierz, obrotomierz, zegar, busolę magnetyczną, wskaźnik temperatury głowic silnika, wskaźnik temperatury cieczy chłodzącej, wskaźnik ciśnienia oleju, rozrusznik elektryczny, przepływomierz paliwa, flydat, GPS, radiostację pokładową, transponder, światła antykolizyjne i pozycyjne...

Wyposażenie dodatkowe

Do motolotni można zamontować rakietowy system ratowniczy (1).

ImageImage

Na lato proponujemy pływaki (3) przeznaczone do startów z wody, na zimę narty (2) błyskawicznie montowane na koła motolotni. 

Pilotaż na dłuższych tasach ułatwia trymer (4), pozwalający na zmianę, w czasie lotu, prędkości utrzymywanej w neutralnym położeniu sterownicy.

pływaki do motolotni

trymer do skrzydła motolotni 

sakwy do motolotniOferujemy zestaw dwóch toreb podróżnych (5), montowanych z boków wózka, o pojemności 60 litrów każda.

 


 


start
newsy
motolotnie
SkyRanger
silniki
śmigła
ośrodek szkolenia lotniczego
kompozyty
o firmie
okazje nowe/używane
linki
projekt INNOTECH
zapytania ofertowe
- - - - - - -
kontakt
dojazd
szukaj
galeria
Polski feed RSS dla motolotnie.pl

 
Joomla Design By Be Professional Networks gronowy widget